Wątek zamknięty 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bogini Yerunah
2014-03-25, 13:45:36 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 2015-10-03 09:59:20 przez Fred.)
Post: #1
Bogini Yerunah
I
Wiatru melodia na trzcinowych brzmi strunach,
w dali kumkanie słychać żab,
bo nastroiła je bogini Yerunah;
sennie przemyka się krab.

Pałek batuty podrygują na wietrze,
zwolna kaczeńce mrużą kwiat;
krzyk wodnych ptaków fastryguje powietrze,
nim zaśnie ryba i rak.

Refren:
Wietrze nieś, tam gdzie woda, trzciny i pieśń;
Wietrze nieś, hej nieś,
Po jeziorach nieś bogini pieśń.

W niej jak ptak śpiewa nawet ryba i rak;
Tak czy siak czy wspak
Nucą pieśń bogini gad i ssak.

II
Słońce pękate od purpury promieni
Nocnym spoczynkom daje znak;
w wodzie jeziora kolorami się mieni,
Do gniazda wraca już ptak.

Ostatnie łowy kończą spiesznie rybitwy,
Dzioby wbijają w wodną toń,
Chylą się trzciny do wieczornej modlitwy,
Słońce opuszcza już skroń.
Refren:

III
Czasem cyranka zatrzepoce gdzieś w trzcinach,
Lub zakołysze łódką wiatr;
do gniazda wraca cała ptasia rodzina,
pisklęta idą już spać.

Wieczór utula magią snu ptasie głosy,
Okaż ,Yerunah, swoją moc,
trawy nadbrzeżne od wieczornej lśnią rosy,
w ciszy zapada już noc.
Refren:

https://www.youtube.com/watch?v=wzdeAVe_uOE

Wiersz jaki jest, każdy widzi.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
2014-03-25, 19:39:27 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 2014-03-25 19:39:48 przez Ewa.)
Post: #2
RE: Bogini Yerunah
Panie Fryderyku ...Nie znajduje słów żeby opisać piękno tego utworu. Każde słowo wydaje mi się banalne. Obudziłeś we mnie najskrytsze marzenia, tęsknoty i wywołałeś ukojenie. Dziękuje Tobie za to. Oczy zaszły łzami....
Znajdź wszystkie posty użytkownika
2014-03-25, 21:02:13
Post: #3
RE: Bogini Yerunah
(2014-03-25 19:39:27)Ewa napisał(a):  Panie Fryderyku ...Nie znajduje słów żeby opisać piękno tego utworu. Każde słowo wydaje mi się banalne. Obudziłeś we mnie najskrytsze marzenia, tęsknoty i wywołałeś ukojenie. Dziękuje Tobie za to. Oczy zaszły łzami....
Jestem Ferdynand, nie Fryderyk Blush
A poza tym dziękuję za taki komentarz i bardzo mnie cieszy, że piosenka się podoba. Angel
Na jej kształt składają się trzy osobowości twórcze.
Muzyk, który to śpiewa, skomponował i zaaranżował, podesłał mi kiedyś właśnie muzykę. W jego zamyśle miała to być pieśń pól ryżowych.
Nie widziałem nigdy w naturze pól ryżowych, a znany mi smak ryżu - gotowanego przeważnie w specjalnych woreczkach wydał mi się zbyt skromnym doświadczeniem aby taki tekst napisać. Nie lubię i nie potrafię pisać o czymś, co jest mi nieznane.
W gronie swoich znajomych - przyjaciół mam plastyczkę z Białegostoku, która maluje obrazy, a jej ulubionym tematem są właśnie trzciny, jeziora, zarośla. Nazywają ją nawet "trzciniara", to jej obrazy właśnie ozdobiły ten materiał filmowy. Ona się nazywa Małgorzata Jaroma. Pomyślałem wtedy, że napiszę tekst piosenki o trzcinach, której bohaterką mogłaby byćź np "Bogini Jeruna". Nie ma takiej bogini w panteonie bóstw słowiańskich ale samo brzmienie tego imienia nasuwa takie skojarzenie. Lucjanowi (muzykowi) zależało, aby top było bóstwo bardziej uniwersalne. Nie tylko słowiańskie, ale moze też azjatyckie, chińskie? japońskie? Dlatego zaproponował pisownię tego imienia Yerunah, na co ja się zgodziłem. Potem kolega Jerzy Jankiewicz zrobił z tego materiał filmowy.
Tak oto mamy wspólne dzieło Wink

Wiersz jaki jest, każdy widzi.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
2014-03-26, 10:13:19
Post: #4
RE: Bogini Yerunah
Koi i uspakaja. Tego mi właśnie potrzeba, będę tu wracała Smile

miłego dnia
Znajdź wszystkie posty użytkownika
2014-03-28, 19:49:02 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 2014-03-28 19:49:12 przez babajaga.)
Post: #5
RE: Bogini Yerunah
pięknie

Jestem jaka jestem. Niepojęty przypadek, jak każdy przypadek.
— Wisława Szymborska
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Kontakt: dotykiemwiatru @ go away spambots grd.pl | albo: grd @ go away spambots gazeta.pl | | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS