Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dorota Masłowska
2008-10-28, 20:59:40
Post: #2
 
Hehe, to ciesz się, ze nie czytałaś "Wojny polsko-ruskiej pod flaga biało-czerwoną" - tam Dorota tez nieźle sobie poczyna + jest duzo więcej trudnych tematów - np. monologi po dragach są tak niesamowicie sugestywne, ze przerazające, naprawdę Smile
Co do tej ksiązki to jednak się z Tobą nie zgodzę. Dla mnie ta forma to jest właśnie największa zaleta prozy Masłowskiej. Oczywiście nie da się zaprzeczyć faktom - "Paw królowej" jest nasycony wulgaryzmami, ale to chyba dlatego - był stylizowany na język polskiego hip-hopu, ale jednocześnie jest to taka satyra tego języka, satyra tego jak pokazuje świat. Czy jest to język uproszczeń? Nie wydaje mi się. A jeśli jest - to tylko po to aby pokazać jak niektórzy ludzie upraszczają widzenie świata, jak kategoryzują innych, jaką mają spłaszczoną wrazliwość. Cóz, Masłowska w taki właśnie brutalny sposób pokazuje tą naszą chorą rzeczywistość, ale wcale tego nie gloryfikując.
A juz od strony językowej tak całkiem, to w tej ksiązce jest sporo perełek, naprawdę. Większość - owszem, jest wulgarna - ale jest tez popis kreatywności - np. "wysypanie zboza na krwioobiegu tory przez komory serca", "superlatyw eksplozje nuklerane",,,Było tez jakieś porównanie świetne odnoszące się do 11 września, ale nie pamietam Sad Generalnie to jej proza jest przesiąknięta gorzką ironią.

Ale co do szacunku dla języka to jednak masz rację, nie mozna się go chyba doszukać u Masłowskiej...Ale, wiesz, chyba ona ma taki cel - bo fabuła tam nie jest jakaś genialna, wnioski nie są specjalnie odkrywcze, mysle, ze jej "zadanie" polega na tej właśnie dekonstrukcji językowej, na rozwaleniu wszelkich norm. Udało się jej, temu się nie da zaprzeczyć. Ogólnie to chyba w ogóle jest kwestia wrazliwości czytelnika. Ja się bynajmniej nie zachwycałam tymi wszystkimi wulgaryzmami (tylko kilka razy mi szczęka opadła jak mozna kreatywnie je zastosować Smile ). Mysle, ze lekturze powinien towarzyszyc jeśli uśmiech, to - tylko gorzki, no bo jednak jest to portret jakiejś części społeczeństwa....
Jejku, ale sie rozpisałam :lol:

"Życie jest zabawne, kiedy się tylko przestać nad nim zastanawiać."
~Kurt Vonnegut~
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Dorota Masłowska - Ginsana - 2008-10-12, 14:49:51
RE: Dorota Masłowska - tom_70 - 2018-10-29, 13:28:02
[] - misery - 2008-10-28 20:59:40
[] - Ginsana - 2008-10-28, 22:33:53
[] - misery - 2008-10-28, 22:39:40
[] - Ginsana - 2008-10-28, 22:45:50
[] - misery - 2008-10-28, 22:51:26
[] - Ginsana - 2008-11-06, 21:27:19
[] - misery - 2008-11-06, 23:57:00



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt: dotykiemwiatru @ go away spambots grd.pl | albo: grd @ go away spambots gazeta.pl | | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS