Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Z ludem i przez lud*
2009-04-08, 13:15:08
Post: #1
Z ludem i przez lud*
Telesforowi Mickiewiczowi, mieszkańcowi Radomska - weteranowi powstania styczniowego oraz generałowi i naczelnemu kapelanowi powstania styczniowego -ks. Stanisławowi Brzósce- najdłużej walczącemu przywódcy powstania, ten wiersz poświęcam.



nie będzie to wiersz o rzeczpospolitej lecz o krwi z której powstała
o ludziach których już nie ma lecz ją przelewali
nie będę toczył sporów telesforze mickiewiczu
gdzie padł pierwszy strzał – zarzewie narodowego zrywu 1863
(mówią że został oddany w radomsku w stronę garnizonu moskiewskiego)

śpij spokojnie w radomszczańskiej ziemi – polska tylko na chwile o tobie zapomniała
ścieżkę pamięci wydeptałeś wracając z sybiru skazany za miłość do niej
budziłeś z przymusowego letargu setki serc – tysiące istnień ludzkich
nie jesteś sam w niebiesiach – tam śpiewają pieśni
dzielni cherubini z pól bitewnych kruszyny i sędziejowic

śpij spokojnie i ty ostatni komendancie powstania – księże brzósko
twoje wojsko i wierny adiutant wilczyński stoją obok
oczekują ostatniego rozkazu w drodze na niebiańskie polany
lud też płacze boś go umiłował i żołnierz łez nie skrywa

nic to że katowska pętla tak złowieszczo porusza się na wietrze
trzydzieści trzy lata to zbyt mało żeby odchodzić
przecież miłości starczyłoby ci na następne trzydzieści trzy

na rynku w sokołowie dziesięć tysięcy par oczu żegna kapelana
potwierdzając gotowość nowego zmartwychwstania
księże pamiętaj: duch nie zgasł

polsko! i ty stań dzisiaj do apelu








* z ludem i przez lud - hasło głoszone przez Traugutta za pomocą niego próbowano wciągnąć ludność chłopską do walk powstańczych
**ks. Stanisław Brzósko – generał i naczelny kapelan powstania styczniowego. Brzóska był ostatnim powstańcem, który utrzymał się w Królestwie aż do późnej wiosny 1865. Wyrokiem sądu polowego został skazany na powieszenie. Egzekucję Rosjanie wykonali na rynku w Sokołowie Podlaskim w obecności 10-tysięcznego tłumu 23 maja 1865 roku
***Telesfor Stanisław Mickiewicz – weteran powstania styczniowego. Zmarł 26 grudnia 1935 roku w Radomsku. Pochowany został z wielkimi honorami na radomszczańskim cmentarzu starym

jestem jaki jestem
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2009-04-08, 13:22:24
Post: #2
 
stanel napisał/a:
Ciągle tylko ta miłość i miłość , a może by tak coś o wojnie?



UCZUĆ.



a moze być o powstaniu styczniowym ? Smile

jestem jaki jestem
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2009-04-08, 13:52:36
Post: #3
 
Na polach tych dziejów , gdzie Brzósko i inni , brzozy wiernie wartę trzymają ,
a ptaki wraz z wiosną zmieniają liście flag , prezentując broń pamięci przed wodzem
CZASU.

Patriotyzm jest tak doskonałą i uniwersalną miłością narodową , że nieopisaną
i nieokreśloną i tylko sercu znaną.


Szkoda tylko że "Rzym" nigdy żadnego zrywu niepodległościowego nie poparł.
Odpowiedz cytując ten post
2009-04-08, 14:00:04
Post: #4
 
"Tylko w polu biały krzyż nie pamięta już kto pod nim śpi..."

[center][spacja][/spacja]

Honi soit qui mal y pense!



-=============)Sword®[/center]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2009-04-08, 17:35:31
Post: #5
 
Ja tutaj jeszcze wrócę .....narazie jestem pod wrażeniem . Idę pogooglować
Odpowiedz cytując ten post
2009-04-08, 19:13:56
Post: #6
 
Sarmata napisał(a):"Tylko w polu biały krzyż nie pamięta już kto pod nim śpi..."

te krzyże są - tylko trzeba je chcieć odnaleźć - ja od wielu miesiecxy idę ich szlakiem - kiedyś nie znałem tego powstania...aby napisac tewn wiersz spędziłem wiele dni w drodze i wiele w historii pisanej

teraz i moskale i polacy śpią obok siebie i im to nie przeszkadza- smutne że polityka tak


Polot napisał(a):Ja tutaj jeszcze wrócę .....narazie jestem pod wrażeniem . Idę pogooglować


cieszę sie że Cię zainteresował ten wiersz....to w sumie jest panegiryk nierymowany...niektórzy sieciowi poeci zarzucali mi patos i podniosłość- a do cholery jak bez tego napisać panegiryk!!!! chyba że to poeci z bozej łaski Smile

jestem jaki jestem
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2009-04-12, 09:32:43
Post: #7
 
A wiesz ile to kłopotów czasowych aby je tam przetransformować Smile

pozdrawiam świątecznie

jestem jaki jestem
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2009-04-12, 10:36:38
Post: #8
 
Pomogę Ci - załóż jedynie swój dział Smile

[center][spacja][/spacja]

Honi soit qui mal y pense!



-=============)Sword®[/center]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2009-04-12, 10:42:10
Post: #9
 
Kamil Rousseau napisał(a):stanel napisał/a:
Ciągle tylko ta miłość i miłość , a może by tak coś o wojnie?

UCZUĆ.

a moze być o powstaniu styczniowym ? Smile
Osobiście nie lubię tematu wojny, dla mnie jest tego za dużo w mediach, ale wiersz spod pióra mistrza z przyjemnością przeczytałam.

miłego dnia
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2009-04-12, 11:14:23
Post: #10
 
anja napisał(a):
Kamil Rousseau napisał(a):stanel napisał/a:
Ciągle tylko ta miłość i miłość , a może by tak coś o wojnie?

UCZUĆ.

a moze być o powstaniu styczniowym ? Smile
Osobiście nie lubię tematu wojny, dla mnie jest tego za dużo w mediach, ale wiersz spod pióra mistrza z przyjemnością przeczytałam.


bez przesady z tym mistrzem :lol:

jestem jaki jestem
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2009-04-12, 11:14:55
Post: #11
 
Sarmata napisał(a):Pomogę Ci - załóż jedynie swój dział Smile


muszę pokapować jak to sie robi

jestem jaki jestem
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2009-04-12, 12:32:57
Post: #12
 
Wchodzisz do Działu Autorskiego i tak jakbyś chciał umieścić nowy wiersz - otwierasz remat ze swoimi wierszami.

[center][spacja][/spacja]

Honi soit qui mal y pense!



-=============)Sword®[/center]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2009-04-14, 23:09:23
Post: #13
 
Czyta się Ciebie, Kamilu jak zawsze z zainteresowaniem jednak wiersza nie skomentuję.
Wszystkie odnoszące się do historii, tudzież religii, bieżących wydarzeń itp. wydają mi się pisanymi na zamówienie. Niekoniecznie zamówienie konkretnego odbiorcy, raczej zamówenie chwili. Dlatego powstrzymuję się od komentowania, sorry.
Odpowiedz cytując ten post
2009-04-15, 13:44:23
Post: #14
 
skaranie boskie napisał(a):Czyta się Ciebie, Kamilu jak zawsze z zainteresowaniem jednak wiersza nie skomentuję.
Wszystkie odnoszące się do historii, tudzież religii, bieżących wydarzeń itp. wydają mi się pisanymi na zamówienie. Niekoniecznie zamówienie konkretnego odbiorcy, raczej zamówenie chwili. Dlatego powstrzymuję się od komentowania, sorry.


Masz racje - to troche wiersz pod potrzebę , ale nie powstał li tylko by odwalic tandetę - pracowałem nad nim dosyc solidnie...historię tamtych czasów mam w jednym palcu Smile - nawet podczas "tworzenia" tego wiersza odwiedziłem miejsca związane z tamtym okresem...to ładny kawałek pracy. a temat bardzo trudny ...a panegiryzm tego utworu jest zamierzeniem moim

kamil

jestem jaki jestem
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2009-04-15, 18:08:21
Post: #15
 
Piszesz że historię tamtych czasów masz w jednym palcu.Nie wiem czy nie wybiórczą
historię.Np. na temat instytucji,która wbijała Polsce najgłębiej nóż w plecy,zawsze była po stronie okupantów i wysysała Naród jak pijawka.Nie poparła nigdy żadnego zrywu
niepodległościowego,a wręcz je głośno i dobitnie potępiała.
Odpowiedz cytując ten post
2009-04-15, 18:49:42
Post: #16
 
Domniemywam Stanelu że mówisz o Kościele Katolickim? Zgadzam się że polityka Stolicy Apostolskiej zawsze stała w niezgodzie z naszymi zrywami narodowymi - chociaż nie zawsze owe zrywy były zgodne z interesem narodowym Polski z drugiej strony -> Konfederacja Targowiczan, nie da się jednak zaprzecyć chlubnej roli polskiego kleru w krzewieniu oświaty, ochronie przed germanizacją i rusyfikacjąi bezpośredninim zaangażowanie w walkę z wrogami Narodu Polskiego. Przykładów są tysiące jeśli nie setki tysięcy - żeby sięgnąć jedynie do tych najbliższych baszym czasom Kardynał prymas Wyszyński, Jan Paweł II, ks. Popiełuszko, Ks. Arcybiskup Stanisław Wielgus, ks. Stefan Niedzielak z Warszawy, ks. Stanisław Kowalczyk dominikanin o. Honoriusz z Poznania. Ofiar było znacznie więcej - to tylko te które przyniosła mi pamięć w pierszej kolejności...

Zbiorczy artykuł dotyczący esterminacji polskiego kleru patrriotycznego w czasach krwawycz rządów żydowskiej kliki bezpieczniaków znajdziesz TUTAJ

Dla uniknięcia nieścisłości - NIE UWAŻAM SIĘ ZA KATOLIKA, ale nie pozwolę znieważać pamięci Patriotów, którzy własnym życiem zapłacili za waszą wolność, którą szaragcie jak szmatę na codzień...

[center][spacja][/spacja]

Honi soit qui mal y pense!



-=============)Sword®[/center]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2009-04-15, 18:52:02
Post: #17
 
Skaranie i Kamilu - na dobrą sprawę każdy wiersz powstaje "na zamówienie", nawet jeśli zamawiającym jest jedynie wewnętrzna potrzeba autora...

[center][spacja][/spacja]

Honi soit qui mal y pense!



-=============)Sword®[/center]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2009-04-15, 20:28:23
Post: #18
 
stanel napisał(a):Piszesz że historię tamtych czasów masz w jednym palcu.Nie wiem czy nie wybiórczą
historię.Np. na temat instytucji,która wbijała Polsce najgłębiej nóż w plecy,zawsze była po stronie okupantów i wysysała Naród jak pijawka.Nie poparła nigdy żadnego zrywu
niepodległościowego,a wręcz je głośno i dobitnie potępiała.


mnie wybiórczość nie interesuje - nie jestem ani historykiem politycznym ani politykiem historycznym Smile- jestem tylko poetą

kjr


ps ...ale lud polski też nie zapisał w tym okresie pieknej karty - vide jakub szela Sad - to jednak nie było przedmiotem wiersza , lecz powstanie jako takie w całej rozciagłosci

jestem jaki jestem
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2009-04-16, 10:45:30
Post: #19
 
Kamilu , pozostaniemy przy swoich ocenach Patriotyzmu.
Odpowiedz cytując ten post
2009-04-22, 14:19:35
Post: #20
Re: Z ludem i przez lud*
Kamilu warto było przeczytać

Moje motto"Gdy spłonie dach masz lepszy widok na niebo"
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt: dotykiemwiatru @ go away spambots grd.pl | albo: grd @ go away spambots gazeta.pl | | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS