Wątek zamknięty 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ważniejsze TECHNICZNE aspekty działania forum - ogłoszenia i informacje od administratora
2017-10-29, 11:05:35
Post: #1
Przenosiny forum na nowy serwer - środa, 1 listopada 2017
W najbliższą środę 1 listopada 2017 roku w godzinach popołudniowych forum zostanie przeniesione na nowy serwer. W tym czasie przez około godzinę ograniczony będzie dla wszystkich dostęp do forum. Mam nadzieję, że wszystko przebiegnie bez większych problemów. Przepraszam z góry za niedogodności z tym związane.

Piotr GRD
Piotr GRD network
Piotr GRD photos

Młodzi Gniewni
Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
2017-11-01, 16:44:49
Post: #2
Shoutbox - naprawienie luki
wtorek, 31 października 2017
Okazało się, że używany na forum shoutbox miał lukę, osoby zablokowane mogły w nim pisać. Kod PHP w tym zakresie został zmodyfikowany i shoutbox już powinien działać jak należy.

Piotr GRD
Piotr GRD network
Piotr GRD photos

Młodzi Gniewni
Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
2017-11-01, 17:04:50
Post: #3
Pomyślne przeniesienie forum na nowy serwer
środa, 1 listopada 2017
Udało się pomyślnie przenieść forum na nowy serwer. Mam nadzieję, że wszystko działa jak należy, jeśli ktoś zauważy jakieś problemy, które do tej pory nie występowały, proszę zgłosić je w dziale Księga Skarg i Zażaleń lub przez email wysłany na adres widoczny w stopce forum.Przy okazji przenosin powinno nastąpić "naprawienie" problemu, który występował tu od lutego 2017. Jak wtedy informowałem, przez 11 dni w ogóle nie działało wysyłanie wiadomości email z forum. Później udało mi się przywrócić wysyłanie automatycznych wiadomości (dotyczących rejestracji, resetowania hasła, powiadomienia o postach itp.), ale mogły wciąż występować problemy z dostarczaniem wiadomości email wysyłanych pomiędzy użytkownikami za pośrednictwem forum.

Według statystyk forum, przez ostatnie trzy miesiące (sierpień/wrzesień/październik) użytkownicy wysłali za pośrednictwem forum 17 wiadomości email do innych użytkowników. Wszystkie lub większość z nich zapewne nie dotarły do adresatów.

Na nowym serwerze problem ten nie powinien już występować, wszystkie wiadomości email powinny docierać prawidłowo, choć zawsze trzeba się liczyć z tym, że tego typu wiadomości mogą czasem trafiać u adresatów do folderu "spam".Dlaczego w ogóle forum zostało przeniesione? Dotychczasowy usługodawca, na serwerach którego forum Dotykiem Wiatru utrzymywałem od połowy 2013 roku (a które do innych celów wykorzystywałem nawet dłużej) niedługo kończy oferowanie tego typu usług - tani, budżetowy hosting współdzielony. Przechodzi na oferowanie usług "w chmurze", które to jednak - nawet w specjalnej ofercie dla wieloletnich klientów - wykraczają poza mój budżet. Stąd przenosiny na inny tani, budżetowy hosting współdzielony (choć mimo wszystko trochę droższy od dotychczasowego).

Piotr GRD
Piotr GRD network
Piotr GRD photos

Młodzi Gniewni
Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
2017-11-19, 11:57:32
Post: #4
hotmail.com / outlook.com blokuje pocztę z forum
Niestety, okazuje się, że hotmail.com / outlook.com blokuje pocztę wysyłaną z (między innymi) serwera, na którym znajduje się to forum. W informacji zwrotnej przeczytać można, że adres IP serwera forum należy do sieci, której część znajduje się na ich liście blokad. Czyli powodem nie jest nawet jakieś nadużycie z tego konkretnego serwera, tylko prawdopodobnie z innego znajdującego się w tej samej serwerowni. Nadgorliwość... najdelikatniej rzecz ujmując. Nie mam realnych możliwości, aby cokolwiek sensownego z tym zrobić.

Osoby chcące korzystać z forum muszą użyć adresów email od innych dostawców niż hotmail.com / outlook.com. Umieściłem stosowne ostrzeżenie dla nowych osób na stronie rejestracji.

Piotr GRD
Piotr GRD network
Piotr GRD photos

Młodzi Gniewni
Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
2017-12-17, 17:43:40
Post: #5
Wyróżnienie dawnych administratorów i moderatorów forum
Administratorem na własną prośbę przestała być anja. Jedynym aktywnym administratorem jestem obecnie ja, Piotr GRD. Na liście administratorów pozostaje nadal efemeryda, ale nie jest on obecnie aktywnym administratorem (ani nawet użytkownikiem), pozostaje z tym statusem na wszelki wypadek. Gdybym kiedyś ja z jakichś powodów nie miał możliwości technicznych do zajmowania się forum, to wtedy - i tylko wtedy - można poprosić efemerydę o reakcję (tylko w kwestiach technicznych, nie w kwestiach osobowych, moderatorskich itp.), ma on dostęp do kopii zapasowej forum, w razie czego ma techniczne możliwości odtworzyć forum takie jakie jest.


Postanowiłem, że dawni administratorzy i moderatorzy forum zasługują, by w jakiś sposób ich wyróżnić. Powstały zatem dwie nowe grupy użytkowników: "zasłużeni dla forum byli administratorzy" oraz "zasłużeni dla forum byli moderatorzy". Nie mają oni żadnych szczególnych uprawnień moderatorskich czy administratorskich, poza drobiazgami dotyczącymi pojemności skrzynek na prywatne wiadomości itp., to jedynie kwestia wizerunkowa i ewentualne wsparcie dobrą radą, jeśli kiedyś zechcą. Nie znam, nie pamiętam wszystkich, którzy nimi byli, będę więc ich dodawał stopniowo w miarę pozyskiwania o nich informacji.

To na plus.
A na minus:

Na minus odnotowuję fakt, że - jak się okazało - mieli całkowicie niezrozumiały dla mnie zwyczaj usuwania kont nieaktywnych użytkowników. I to nawet tych, którzy w przeszłości byli aktywni, pisywali posty i tematy, brali udział w budowaniu forum. Wystarczyło, że "ostatnio" (rok, dwa, trzy) przestali się pojawiać. Był to ponoć sposób na "zapychanie się" forum. W jaki niby sposób forum mogłoby się "zapychać" nie logującymi się przez dłuższy czas użytkownikami? Nie rozumiem.

Rozumiem usuwanie kont utworzonych przez boty, takich utworzonych przez spamerów, albo takich, które ktoś stworzył, ale nic nie napisał i poza dniem rejestracji w ogóle później się już nie pokazał. Ale jeśli ktoś coś pisywał, przez jakiś czas był aktywny, a potem przestał, to przecież istnieje szansa, że kiedyś w przyszłości zechce powrócić, choćby tylko po to, by powspominać. Ja osobiście byłbym rozczarowany, gdybym stwierdził, że moje konto zostało skasowane, bo przez dwa czy trzy ostatnie lata się nie logowałem. Mam konta na forach i portalach, gdzie od lat pięciu i więcej się nie logowałem, a nikt tam nie myśli o takim "czyszczeniu" forum (wiem, bo raz czy dwa razy do roku otrzymuję stamtąd jakiś newsletter). Oczywiście, gdyby bardzo chcieć, można stworzyć nowe konto, ale niesmak pozostaje. Poza tym ktoś nowy może odnaleźć ich tutejsze dawne utwory i zechcieć się z nimi skontaktować - jak, jeśli ich konta są usunięte? Jeśli ktoś odpowie w ich dawnych tematach, pochwali lub zgani ich dawne utwory, skomentuje w jakiś sposób, mogliby dowiedzieć się (jeśli subskrybowali swoje tematy) poprzez automatyczny email z forum o tym fakcie i po długiej przerwie zajrzeć - nie zajrzą, nie dostaną powiadomień o nowych odpowiedziach, bo ich konta ktoś skasował.


Na tyle ile się to uda postanowiłem z posiadanych archiwalnych kopii zapasowych przywrócić przynajmniej te skasowane konta, z których w przeszłości napisano jakieś posty. Zbyt wiele zauważyłem tematów i postów napisanych przez "gości" (tych skasowanych). Część najpóźniej skasowanych kont już mi się udało przywrócić, część dawniej skasowanych spróbuję odnaleźć, nie jest to najłatwiejszy proces.

Z tego też powodu czasem w sposób "nagły" zmianie ulec mogą statystyki forum, ilość użytkowników, postów, tematów. Będzie tak wtedy, gdy po ręcznie wprowadzonych zmianach (przywróceniu skasowanych nieaktywnych) dokonywane będzie ponowne pełne przeliczenie wszystkiego.

Piotr GRD
Piotr GRD network
Piotr GRD photos

Młodzi Gniewni
Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
2017-12-17, 17:55:32
Post: #6
Nowy dział dla kwestii indywidualnych, prywatnych, wymagających uwagi administracji
Powstał nowy dział: "Skargi, zażalenia i inne sprawy INDYWIDUALNE, PRYWATNE". Jedynie administracja widzi w nim wszystkie napisane tematy, użytkownicy widzą tam jedynie swoje własne wątki.

Jeśli ktoś ma indywidualną, prywatną sprawę do administracji, coś czego nie powinni czytać ani komentować inni użytkownicy, może pisać właśnie tam. Sprawa może dotyczyć np. problemów ze zmianą adresu email, którego nie chce upubliczniać, albo innych spraw indywidualnych dla danego konta.

Jeżeli jednak ktoś zacznie pisać tam o sprawach ogólnych lub o sprawach dotyczących innych użytkowników, coś co wykracza poza ich indywidualne kwestie - wątek zostanie przeniesiony do działu ogólnego. Ten dział przeznaczony jest tylko do spraw prywatnych, indywidualnych i powinien być używany zamiast prywatnych wiadomości do administratora.

Piotr GRD
Piotr GRD network
Piotr GRD photos

Młodzi Gniewni
Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
2019-01-27, 15:09:19
Post: #7
Zmiana kolejności działów na liście (przesunięcie działu autorskiego).
"Dział autorski" został przeniesiony niżej na liście działów na stronie głównej. Uznałem, że nie powinien on - będąc praktycznie pierwszy na liście - stanowić "działu głównego", a jedynie być dodatkowym, uzupełniającym. Działami głównymi, do których ludzie trafiają swym wzrokiem najpierw powinny być "wiersze rymowane" i "wiersze białe".

Piotr GRD
Piotr GRD network
Piotr GRD photos

Młodzi Gniewni
Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
2021-04-25, 20:07:52
Post: #8
Przenosiny forum na nowy serwer - niedziela, 25 kwietnia 2021
Podobnie jak w 2017 roku, jestem zmuszony ponownie przenieść forum na nowy serwer.

Z tego też powodu wkrótce przez pewien krótki czas ograniczony będzie dla wszystkich dostęp do forum. Przepraszam za wszelkie niedogodności z tym związane.

Po pomyślnym przeniesieniu na nowym serwerze forum będzie ponownie w pełni otwarte i dostępne, napiszę kolejną wiadomość informując o tym.

Piotr GRD
Piotr GRD network
Piotr GRD photos

Młodzi Gniewni
Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty 
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt: dotykiemwiatru @ go away spambots grd.pl | albo: grd @ go away spambots gazeta.pl | | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS