Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analiza i interpretacja wiersza
2009-02-01, 13:23:15
Post: #1
 
Wszystkie te mądrości warte przeczytania
żeby pisać wiersze
mające ideę i sens przekazania Idea

kocham cię życie
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2009-02-05, 23:58:57
Post: #2
 
Uniwersalna recepta - jak pisać "dobre" wiersze


[center]Słowa to pomyje myśli
Wiersze - popłuczyny z uczuć...
[/center]

Trzeba wziąć 3 szczypty gwieznej poświaty, łyżkę dziegciu, 4 tomy poezji ulubionych pisarzy (sproszkowane), garść piór nietoperza, wysuszony kwiat paroci, żywe serce żaby i wymieszać to wszyskto dokładnie na wolnym ogniu z popiołem kartki na której spisałaś(eś) swój utwór. Po czym o północy - przy jedenastym uderzeniu zegara - wypieprzyć to wszystko czym prędzej przez zachodnie okno !

Oczywiście to żart Smile
A poważnie ? Pisanie to na ogół ciężka praca - mnóstwo czytania przede wszystkim. Tych "uznanych" poetów - polecam za względu na to, że warto zobaczyć jak działała ich wyobraźnia i w jaki sposób ubierali swój przekaz w słowa - czyli tzw. warsztat poetycki. Po drugie zdecydować CO chcesz stworzyć - czy ma to być zabawa słowem, poezja zaangażowana, opis (przyrody czy uczuć na przykład), awangarda - choć tę raczej staram się omijać Smile - zbyt łatwo zrobić z siebie durnia i grafomana, Czy przekaz idei (filozoficznej np). Rzadko komu pisanie przychodzi samo, jako "natchnienie", a nawet wówczas najczęściej utwór wymaga dopracowania, "szlifu". Tak jak surowy diament powiedzmy. Gdybyś znalazł(a) go na drodze - zapewne kopnął(a)byś i poszła(edł) dalej, nawet nie rozpoznawszy jego wartości. Dopiero żmudne szlifowanie i polerowanie potrafi wydobyć z niego prawdziwy brylant...
Zauważ również, że diamentów nie znajdziesz w piasku - na plaży powiedzmy. Musisz kruszyć tony skał żeby wydobyć jeden kamyk Smile. To ciężka i żmudna praca, i często niewdzięczna... Każdy z nas ma całe sterty "notatek" które nigdy nie dojrzały do formy utworu. Ważna jest też samokrytyka - nie wszystko, co napiszesz nadaje się do pokazania nawet najbliższej osobie - nie mówiąc już o "publikowaniu" tego w jakiejkolwiek formie - nawet na forum dla "początkujących"... Moja rada - przeczytaj najpierw sam(a) sobie NA GŁOS KILKA RAZY - i POSŁUCHAJ TEGO CO SŁYSZYSZ. Jeśli potem nadal będzie ci się podobało - możesz zasięgnąć opinii kogoś, komu ufasz, że ci powie prawdę, co o tym myśli. Dopiero wówczas warto udać się z danym stworkiem powiedzmy do polonistki w szkole i jej spytać o zdanie. Często nauczyciel będzie ci w stanie dopomóc zarówno z oceną jak i ewentualnymi poprawkami. Jeśli po tym wszystkim nadal uważasz, że stworzyłaś(eś) coś naprawdę wartego uwagi - wrzuć to powiedzmy na forum tej czy innej witryny i przywiąż sobie poduszkę na tyłek...
Łatwiej jest bowiem skrytykować błędy, niż poddać jakikolwiek utwór krytyce pozytywnej - dlatego większość komentarzy będzie raczej bolesna...

[center][spacja][/spacja]

Honi soit qui mal y pense!



-=============)Sword®[/center]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2009-02-06, 11:45:49
Post: #3
 
Mądre słowa, do przemyślenia, pokory i stosowania. :brawo:

"Któż zmusi wiersze do milczenia?"
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2009-02-06, 23:34:12
Post: #4
 
Odwagi nikt Cię nie nauczy.
Tę musisz w sobie znaleźć sama Smile
Pomaga zaufanie sobie samej i w szczerość przekazu, a także poczucie wartości własnej i tego, co prezentujesz publicznie. Net zapewnia Ci dużą przewagę - tarczę anonimowości...

[center][spacja][/spacja]

Honi soit qui mal y pense!



-=============)Sword®[/center]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2009-02-06, 23:40:32
Post: #5
 
Selijka napisał(a):może dlatego brakuje mi odwagi na to, by podzielić się z Wami


Nie masz pojęcia jak się cieszę ,ze przełamalas Swój strach ...do odważnych świat należy Smile
Odpowiedz cytując ten post
2009-02-06, 23:58:06
Post: #6
 
Selijka napisał(a):Moim próbom bliżej do szuflady


:nono: nie ma szuflady ...SPRÓCHNIAŁA !!!!
Odpowiedz cytując ten post
2009-02-07, 00:00:47
Post: #7
 
Selijka napisał(a):Polotka a co Ty znów się tak cieszysz ?


Przecież nie będę płakać :lol: Stres na dobre Tobie wychodzi Smile Ale się Ciebie uczepiłam -cóż zrobię jak ja Was wszystkich tak polubiłam Tongue :buzki:
Odpowiedz cytując ten post
2009-02-07, 00:23:35
Post: #8
 
Selijko - a jak masz zamiar sprawdzić wartość tego co tworzysz, jeśli nie przez konfrontację ze zdaniem odbiorców - czytelników?

[center][spacja][/spacja]

Honi soit qui mal y pense!



-=============)Sword®[/center]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2009-02-07, 14:34:13
Post: #9
 
Nie, to nie wystarczy.
Tworzysz w zupełnie innym stylu i inny typ poezji - sądzę że najbliższa była by Ci Pawlikowska - Jasnorzewska. Piszesz z tego co widzę na tym portalu poezję bardzo sugestywną, głeboko przepojoną uczuciami, poezję kobiecą, miękką i ciepłą... Dlatego też nie porównuj swych wierszy do mojego stylu wypowiedzi, ani czyjegokolwiek innego. Przemawiaj swoim językiem, swymi odniesieniami, określeniami. Wcale nie są one mniej warte niż wydumane i wystylizowane wypowiedzi innych Autorów - Twoja poezja tętni życiem i wrażliwością, a równocześnie zdolnością analizy... Doskonal Swój warsztat literacki i styl, ale nie zagub tego co nadaje niepowtarzalny urok Twym wierszom! :mrgreen:

Pozdrawiam serdecznie

R. Smile

[center][spacja][/spacja]

Honi soit qui mal y pense!



-=============)Sword®[/center]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2009-02-07, 17:11:03
Post: #10
 
Nie lubię się powtarzać - a kiedy nie mogę powiedzieć tego, co myślę, to raczej wolę milczeć.
Nie wyrażam swych opinii także, aby się komukolwiek przypodobać - nie należę do "wazeliniarzy".
Myślę, że to powinno do reszty rozwiać Twoje wątpliwości.

[center][spacja][/spacja]

Honi soit qui mal y pense!



-=============)Sword®[/center]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2009-02-07, 22:42:11
Post: #11
 
Selijka napisał(a):mam nadzieję, że wypowiedziałeś się szczerze i nie jako "słodki drań" -Chcę tak wierzyć


Myślę, że wypowiedział się najszczerzej jak umiał.
Jestem takiego samego zdania.
Masz, dziewczyno potencjał. Jesteś w swoim pisaniu jak diament, któremu potrzebny szlif dokonany wprawną ręką artysty, żebyś stała się prawdziwym diamentem.

Powyższe dotyczy wielu osób z tego forum. Amatorstwo, nawet nazwane po imieniu, nie musi oznaczać nijakości czy braku profesjinalizmu. Każdy/a z Was może pisać lepiej i lepiej... Wystarczy chcieć!


Pozdrawiam :-)
Odpowiedz cytując ten post
2009-02-07, 23:01:48
Post: #12
 
Nina napisał(a):Polot wiatrolota pożyczy


Gotowa jestem oddać Smile
Odpowiedz cytując ten post
2009-02-08, 15:11:50
Post: #13
 
Nie przejmuj się - Ninoczka i bez wiatraka nieżle śmiga Smile

[center][spacja][/spacja]

Honi soit qui mal y pense!



-=============)Sword®[/center]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt: dotykiemwiatru @ go away spambots grd.pl | albo: grd @ go away spambots gazeta.pl | | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS