Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
moje miasteczko
2008-03-01, 00:49:33
Post: #2
 
Witaj Wando,

przyjrzałem się Twojemu wierszałkowi. Ciepło z niego bije, radość... Taka Norwidowska nostalgia - "(...) a do kraju tego, gdze kruszynę chleba z ziemi podnoszą, tęskno mi Panie...(...)
Używasz deminutivów (zdrobnień) - miasteczko, kamieniczki, - to właśnie takie słowa - zdrobniałe, serdeczne, obok pozytywnych emocji "kocham, dumne, piękne, bliskie" - nadają wersom ciepło i taką zwyczajną ludzką radość przekazu, kiedy chce się powiedzieć drugiemu człowiekowi, że właśnie teraz, przed chwilą widziało się coś pięknego i ważnego...

zadroszczę Ci takiego postrzegania świata. Bezpiecznego, otoczonego szalikiem tego co znane, ukochane i bliskie... Po prostu zazdroszczę.

jeśli mógłbym Ci radzić troszeczkę w sprawach technicznych - oczywiście jeśli zechcesz przyjąć te rady, są życzliwe i płyną z serca - zwróć uwagę na nierówną stopę metryczną (to podstawowa miara wiersza, polega na tym, że jeśli sa dobrze rozłożone akcenty i ilość sylab w wersie to wiersz się czyta się lepiej, spokojniej - bardziej płynnie). Widzisz, wiersz biały jest wierszem, w którym najważniejszym elementem jest właśnie rytm. Sposób "opowiadania" treści. Popatrz -
u Ciebie w pierwszym wersie używasz 6 sylab,
w drugim aż 10
trudno Ci utrzymać przez to równy rytm, z właściwie określoną średniówką (to taka pauza intonacyjna - naturalne zatrzymanie się wewnątrz wiersza na nabranie oddechu)
Dlatego wiersz troszeczkę ucieka w kierunku prozy poetyckiej (opowiadania) w którym taka forma jakiej użyłaś jest jak najbardziej poprawna.
czy pozwolisz, że leciuteńko przerobię dwie pierwsze strofki?

moje maleńkie miasteczko
pachnie mi chlebem powszednim
a jego zwyczajne serce
bije na skwerku za oknem

tęsknota wyrasta jak góra
czerwona od maków i myśli
wrzuconych jak ziarno do rzeki
by jutro znów tu powrócić

itp.
to taka najprostrza możliwość wyprostowania formy. Wybacz za ingerencję - ja właśnie tak odbieram Twój wiersz. Tyle z niego bije mądrej dobroci i nadziei. Piękne to, wiesz? Pozdrawiam. R.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
moje miasteczko - wanda - 2008-02-16, 23:46:49
[] - SzaryWilk - 2008-03-01 00:49:33
[] - norbertus - 2008-03-02, 23:37:24
[] - wanda - 2008-03-03, 23:54:08
[] - wanda - 2008-03-04, 12:37:52
[] - Edyta B. - 2008-03-04, 12:47:15
[] - wanda - 2008-03-04, 13:05:31
[] - czardasz - 2008-03-05, 11:37:50
[] - Ginsana - 2008-03-06, 13:32:52
[] - wanda - 2008-03-06, 20:49:52



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Kontakt: dotykiemwiatru @ go away spambots grd.pl | albo: grd @ go away spambots gazeta.pl | | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS