Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Apel do...poetów
2008-02-08, 22:17:18
Post: #1
 
a tego nie znam...coś nowego skrobnęłaś? z twojego wiersza jedna mądrość płynie....ps. a przytulełaś dzisiaj męża? hę ? :-)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2008-02-09, 14:38:01
Post: #2
 
Ninoczka napisał(a):A bo to raz? Tongue


hehehe...no tak ona w bohemę nie wleci tak do konca Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2008-02-09, 15:09:26
Post: #3
 
czy w samotności nie zapłaczemy ....w samotności zapłaczemy i to nie raz...
Odpowiedz cytując ten post
2008-02-12, 13:38:18
Post: #4
 
przeważnie placzemy w samotności
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2008-02-13, 13:21:34
Post: #5
 
macie racje placzemy w samotnosci

Moje motto"Gdy spłonie dach masz lepszy widok na niebo"
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2008-05-27, 10:14:45
Post: #6
 
Ninoczka napisał(a):łatwo jest popaść w nałóg internetu
... a się wyleczyć trudno niestety...
Pochwała dla Ciebie Aguniu , wskazówki wspaniałe-potrafisz czas znależć na pisanie i ciepła rodzinnego pielegnowanie Smile :brawo:


Załączone pliki
.gif  r?łza_i_lampa.gif (Rozmiar: 192,6 KB / Pobrań: 89)
Odpowiedz cytując ten post
2008-05-27, 12:00:28
Post: #7
 
Ninoczka napisał(a):tak mi się słowa wieczorną ciszą
plączą po głowie i same piszą
nie zaniedbujcie swoich połówek
i nie żałujcie im ciepłych słówek

Pozwól Ninoczko , ze na przykładzie tej zwrotki porozmawiamy wspólnie (wszyscy użytkownicy)
Rozpatrzmy sylabike wiersza :

1. 10 sylab
2. 10 sylab
3. 10 sylab
4..10 sylab

Sylabika jest zachowana - jest to wiersz 10 sylabowy. Dzięki konsekwentnej sylabice utrzymany jest rytm zwrotki..(.potem należałoby sprawdzic pozostałe zwrotki)

ważną sprawa w wierszu rymowanym jest średniówka
Średniówka, jest to wyznaczony przez reguły danego systemu wersyfikacyjnego przedział wewnątrzwersowy, którego postać i umiejscowienie decydują o konturze intonacji w obrębie wersu, np. Kochasz ty dom, / rodzinny dom (M. Konopnicka, Pieśń o domu).
W przypadku wiersza M. Konopnickiej jw mamy do czynienia z ośmiozgłoskowcem ze śerdniówką 4/4
W przypadku wiersza Niny mamy do czynienia z 10zgłoskowcem i z zachowaną przyzwoicie sredniówką 5/5 np:

tak mi się słowa /wieczorną ciszą
plączą po głowie /i same piszą


teraz popatrzmy na rymy:

Rym, jest to powtarzanie identycznych lub podobnych (zbliżonych) zespołów zgłoskowych zajmujących ustaloną pozycję w obrębie wersu lub zdania (w prozie poetyckiej). Powtarzające się układy zgłoskowe występują jako komponenty rymowe. Rym jako zasada współorganizująca system wersyfikacyjny ustalił się w łacińskiej poezji okresu średniowiecza (antyczny wiersz iloczasowy nie był rymowany), co wiązało się z przejściem do metryki akcentowo-sylabicznej.

Przez wiele stuleci rym utożsamiany był z wierszem, stając się powszechnie zauważaną cechą poezji, mimo że istniały także tzw. wiersze białe (nierymowane). W Polsce wiersze były rymowane od początku istnienia poezji.
Rodzaje rymów
Wyróżnia się: rymy żeńskie, posługujące się akcentem paroksytonicznym, nieodłączne od wiersza sylabicznego, np. "woda - uroda".

Rymy męskie, oparte na akcencie oksytonicznym, właściwe wierszowi sylabotonicznemu, jak "zew - krew".

Rymy daktyliczne, w języku polskim rzadkie, związane z akcentem proparoksytonicznym: "zakochać się - rozszlochać się".

Wymienia się także: rymy bogate, obejmujące wiele współbrzmień głoskowych, np. "piąstkom - cząstkom".

Rymy głębokie, wychodzące poza granice ustalone przez miejsce akcentowanej samogłoski, jak: "łabędzie - to będzie", "głębie - gołębie".

Rymy dokładne (pełne, ścisłe) cechują się zupełną identycznością głoskową (dopuszczalne są jedynie niewielkie odchylenia) - w przeciwieństwie do niedokładnych (przybliżonych), opartych na powtarzalności tylko niektórych głosek, jak asonanse (podobieństwo samogłosek, np. "powróz - gotów") oraz konsonanse (podobieństwo spółgłosek, np. "gong - gang").
Układy rymów
W wierszu układ rymów pełnił w tradycyjnej poezji istotną rolę, przy czym najważniejsze były rymy końcowe (w zakończeniu wersu), choć występowały również rymy wewnętrzne: Posępny, ciężki los • naszego pokolenia./ Za ciosem bije cios • w czarowny gmach złudzenia. (Z. Przesmycki, Posępny ciężki los...). Miejsce rymu w zwrotce przesądzało niekiedy o przynależności gatunkowej wiersza (sonet, triolet).

Rym może występować w układzie parzystym (dwa kolejne wersy mają ten sam rym), przeplatanym (krzyżowym), okalającym (identyczne rymy na początku i końcu zwrotki). Wyróżnia się także rymy gramatyczne (takie same końcówki gramatyczne wyrazów, np. "różami - dziewczynami") oraz niegramatyczne (wyrazy różniące się formą gramatyczną, jak "cały - chwały").

Rymy banalne (tzw. "częstochowskie", zbyt często używane, np. "dal - żal") oraz rzadkie, wyszukane, trudne i egzotyczne. Rym pełni funkcję wierszotwórczą, instrumentacyjną i semantyczną (znaczeniową). W poezji współczesnej rymy mają mniejsze znaczenie niż w tradycjonalnej, w wielu zaś jej przejawach (m.in. twórczość T. Różewicza) zupełnie nie występują.
Wszystko to i jeszcze wiecej na temat wiersza znajdziecie w internecie.


Waznym jest aby w poezji rymowanej , rym był jak najbogatszy! Jak jest u Niny?

piszą -ciszą
połówek-słówek


i tu jest duży mankament tego wiersza- rymy zbyt banalne. Dlatego proponowałbym Ninie nad nimi popracować., by nie była posądzana o częstochowszczyznę.

Ważny w wierszu jest przekaz...i tu nie ma recepty- to co jednym czytelnikom wydaje sie wazne innym bardzo błachę i banalne. Ja nie potrafie dac na to recepty. Dla mnie wc wierszu Niny ważna jest ostatnia zwrotka w której zawarta jest pointa, i dlatego daruje Ninie niektóre przegadania ( podane metodą "kawę na ławę") - bo dzięki tej poincie wiem że autorka wiedziała od samego początku co chce nam przekazać.

pzdr
Kamil

jestem jaki jestem
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2008-05-27, 16:41:30
Post: #8
 
Nina , nie mogłem poddawać głębszej analizie wierszy innych osób poza Tobą , ponieważ jako nowy tutaj mógłbym zostać odebrany jako nieprzyjemny mądrala. Wiedziałem że Ty mnie zrozumiesz i wybaczysz ponieważ znamy się kopę lat, a ja mogłem wspólnie z Tobą porozmawiac o wierszu co może zostać przeczytane przez tych co zaczynają i wiedza ta im może się przyda.
Wybrałem najgorszą "rymowo" zwrotkę- bo jak się uczyć najlepiej? Na błędach! Prawda.

Spodobała mi się Twoja replika na temat częstochowszczyzny. Ta replika jest (o to walcze zawsze!) potrzebna tym którzy nadmiernie i bez znajomości nadużywają tego słowa...a muszę Ci powiedziec , że takie durnoty piszą nawet obyci w poezji ludzie. Częstochowszczyzna to wg mnie nie tylko rym ale to rym połączony z wartoscią przekazu- to jeszcze raz podkreślam jakem rodowity częstochjowiok
Można by wiele pisać , ale to już zrobiłaś Ty i nie chcę się powtarzać - podkresliłem w dyskusji tylko to co warto było umocnic by zapamiętać.
pzdr. kamil

jestem jaki jestem
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2008-05-28, 16:39:12
Post: #9
 
taka analiza wiersza to i mnie sie podoba :-)

Moje motto"Gdy spłonie dach masz lepszy widok na niebo"
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2008-05-29, 07:31:25
Post: #10
 
nie jestem żadnym ekspertem - przekazuję tylko to czego sam się nauczyłem.
Jedno mogę powiedzieć- jeżeli ktos nie będzie komentował (lepiej lub gorzej) obcych wierszy , nigdy nie będzie pisał dobrze swoich.
Konieczność napisania komentarza zmusza do przeczytania wiersza ze zrozumieniem, zastanowienia się czyli poddania go analizie i potem logiczne uzasadnienie swojej opinii.
pzdr.kamil

jestem jaki jestem
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2008-09-24, 20:38:02
Post: #11
 
Ninoczka napisał(a):Co zrobić zatem, by nie płakać?

Uśmiechać się do innych, taka mowa duszy
bo uśmiech się mnoży i serce poruszy ;-)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2008-09-25, 08:24:55
Post: #12
 
usmiech znieczuleniem smutku

Moje motto"Gdy spłonie dach masz lepszy widok na niebo"
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2008-09-25, 09:58:38
Post: #13
 
Uśmiałam się Ninoczko - dzięki
tylko czasem mam takie przebłyski

zastanów sie raz, zanim coś dasz, dwa-zanim przyjmiesz i tysiąc zanim zażądasz
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2008-09-25, 15:38:34
Post: #14
 
Talent albo sie ma albo nie.. hehehehehe :-)

Moje motto"Gdy spłonie dach masz lepszy widok na niebo"
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2008-09-25, 19:52:28
Post: #15
 
W życiu zastosować te mądrości Ninoczki będzie mi coraz trudniej, bo coraz częściej tu zaglądam... co mi tam wieczór ze świecami jak mi tu tak dobrze

zastanów sie raz, zanim coś dasz, dwa-zanim przyjmiesz i tysiąc zanim zażądasz
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2008-09-30, 21:08:33
Post: #16
 
ładnie to podsumowałaś, ale teoria teorią a w praktyce każdy sobie rzepkę skrobie.

szczęście nie jest na sprzedaż
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2009-01-18, 14:29:46
Post: #17
 
uśmiech napędza miłośc i przyjaźń Smile
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt: dotykiemwiatru @ go away spambots grd.pl | albo: grd @ go away spambots gazeta.pl | | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS