Dotykiem Wiatru - forum poezji amatorskiej.
Po kolei - Wersja do druku

+- Dotykiem Wiatru - forum poezji amatorskiej. (http://dotykiemwiatru.grd.pl)
+-- Dział: Poetica (/forum-5.html)
+--- Dział: Wiersze rymowane (/forum-14.html)
+--- Wątek: Po kolei (/thread-5423.html)



Po kolei - Fred - 2015-05-15 09:58:35

Węglarkom wręcz niepodobna,
platformie, ani drezynie,
subtelna, wątła i drobna,
na jednej tylko szynie.

Niełatwo być konduktorem,
poczułem przypływ nadziei,
stanąłem pod semaforem,
by się nie wykoleić.

Dyskretnie się uśmiechnęła
i nie wyrzekła ni słowa,
a mnie ochota skądś wzięła
aby bilety dziurkować.

Mnożą się myśli zuchwałe,
na małej stacji od wschodu,
choć szyny już zardzewiałe
i ociężały parowóz.

Buchają gęste obłoki,
kocioł pojemny, choć stary,
niech zatem idą w ruch tłoki,
bo nie zabraknie nam pary!


RE: Po kolei - e-ska - 2015-05-15 11:27:18

Na każdy Twój wiersz czekam niecierpliwie , a kiedy już się ukaże wchłaniam każdy wers z ogromną przyjemnością . Twoje poczucie humoru jest bezcenne . Pozdrawiam radośnie .


RE: Po kolei - Fred - 2015-05-15 11:31:08

Dziękuję, cieszę się, że moje wiersze się podobają. Ostatnio nie piszę zbyt dużo, ale może będę tu częściej publikował. Jak wena dopisze, postaram się. Smile


RE: Po kolei - member22 - 2015-05-15 17:12:16

Wiersz lekki, ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem podtekst polityczny. Jak zawsze mistrzostwo zarówno w formie, jak i w słownictwie. To może rzeczywiście się podobać. Pozdrawiam


RE: Po kolei - tom_70 - 2015-05-15 17:40:46

Wiersz sentymentalny, marzenia z dzieciństwa związane z koleją, rolą maszynisty, a może peel, kiedyś był maszynistą lub podobnie i przypomina sobie stare dzieje?
Tak myślę, lecz mogę się mylić.


RE: Po kolei - Fred - 2015-05-15 19:16:24

Polityczny? Bo ja wiem? Ale im więcej czytelnicy znajdą barw i wieloznaczności w tekście, tym lepiej. Smile Maszynistą ani konduktorem nigdy nie byłem, ale poczciwe wielgachne parowozy pamiętam, czasy to dość odległe, ale piękne ,bo byłem młody Smile A reszta? no cóż. Można mówić o uczuciach i subtelnościach relacji międzyludzkich choćby przy pomocy akcesoriów kolejowych. Czyż nie? Wink

Dodam jeszcze, że po opublikowaniu wiersza, autor właściwie nic nie ma do gadania, bo jego tekst zaczyna żyć własnym życiem i do czytelników należy interpretacja oraz doszukiwanie się w nim rozmaitych treści i barw, których autor użył czasem podświadomie.
Autor piszący wiersz jest jak kobieta brzemienna. Wink A gdy już urodzi, jej dziecko - wiersz biegnie swoją drogą, gdziekolwiek go zawiodą domysły i fantazje czytelników. Wink


RE: Po kolei - ElaM - 2015-05-15 21:42:21

Erotyk w czystym wydaniu...stary dziad zobaczył młodą dziewczynę i poczuł maj...


RE: Po kolei - Fred - 2015-05-15 22:09:38

(2015-05-15 21:42:21)ElaM napisał(a):  Erotyk w czystym wydaniu...stary dziad zobaczył młodą dziewczynę i poczuł maj...
Można i tak to rozumieć. Można i tak to napisać, ale trzeba mieć taki pomysł.Angel Big Grin


RE: Po kolei - ElaM - 2015-05-15 23:11:56

Tego nie sposób inaczej rozumieć... Nie liczy się pomysł, tylko wykonanie...w tym przypadku rażąco wulgarne...a poezja powinna wszak zachwycać...


RE: Po kolei - e-ska - 2015-05-15 23:36:01

A ja tu widzę dużą dozę dowcipu zabarwioną erotyzmem.


RE: Po kolei - ElaM - 2015-05-15 23:46:04

fakt....z tego ''utworu'' można się jedynie pośmiać...jak z faceta,który patrzy wygłodniałym wzrokiem i w myśli rozbiera...


RE: Po kolei - Fred - 2015-05-16 08:15:47

Wulgarne? W którym miejscu?


RE: Po kolei - ElaM - 2015-05-16 15:19:46

Bardzo śmieszne...pytanie.


RE: Po kolei - odstarzony - 2015-05-16 16:02:35

Wątek erotyczny jest łatwo wyczuwalny w tym utworze, chociaż mnie zachwycił kunszt Autora i biegłość w posługiwaniu się słowem. Alegorie precyzyjne jak karabin snajperski. I jak ktoś wyżej napisał - wszystko okraszone humorem. Pozdrawiam.


RE: Po kolei - Fred - 2015-05-16 18:50:09

Autor(ka?) zarzucając(a/y?) mi wulgaryzmy, zmienił(a?) jakoś swój post, w związku z czym moja replika straciła sens. Tej ordynarności i prostactwa więcej chyba w czytelniku, niż w autorze, że stary dziad itd. Czasem czytamy to, co chcemy przeczytać, a owe wulgaryzmy są bardziej w domysłach i umyśle czytającego, niż w intencji autora. Zresztą mniejsza. Wink
Nie uważam się za mistrza operowania słowem, ale swoboda posługiwania się nim przychodzi w miarę "treningu". Pomysł przychodzi jakby "z zewnątrz". Dzięki za komentarze. Smile


RE: Po kolei - ElaM - 2015-05-16 19:34:16

Przepraszam,ale ów stary pochodzi z Twojego wiersza,a nie mojej domyślności... Czułam pewien niesmak czytając Twój tekst i nic na to nie poradzę...aczkolwiek to dobrze,że dużo w Tobie pary...że tłoki pracują bez zastrzeżeń....że możesz swobodnie dziurkować bilety... W starym piecu młody duch...może faktycznie trzeba się tym chwalić... Pozdrawiam


RE: Po kolei - Fred - 2015-05-16 20:10:37

Może napiszesz skąd ten niesmak? Bo ja żadnych słów wulgarnych nie używałem.
To raczej w Tobie lęgły się jakieś dziwne myśli. A jeśli czułaś ten niesmak, to po co zmieniałaś treść wcześniej napisanego postu. Nie jesteś pewna?


RE: Po kolei - ElaM - 2015-05-16 20:21:18

Słowa wulgarne,niesmaczne, to nie tylko epitety...to także porównania. O jaki post Ci chodzi,bo nie bardzo rozumiem?


RE: Po kolei - e-ska - 2015-05-16 20:27:58

Szanowny Autorze-brawo ! Utwór wywołał wręcz zajadłą dyskusję i różne opinie . Myślę , że jest to powód do dumy . Gratulacje !


RE: Po kolei - Fred - 2015-05-16 20:29:54

(2015-05-15 23:11:56)ElaM napisał(a):  Tego nie sposób inaczej rozumieć... Nie liczy się pomysł, tylko wykonanie...w tym przypadku rażąco wulgarne...a poezja powinna wszak zachwycać...
Co tu wulgarnego. wiersz nie jest ani wulgarny ani obsceniczny.
A co sobie kto myśli, to jest jego wnętrze i jego interpretacja.
Powiada się, że każdy sądzi według siebie.


RE: Po kolei - odstarzony - 2015-05-16 20:55:46

(2015-05-16 20:27:58)e-ska napisał(a):  Szanowny Autorze-brawo ! Utwór wywołał wręcz zajadłą dyskusję i różne opinie . Myślę , że jest to powód do dumy . Gratulacje !

Za dużo jadu w tej zajadłości


RE: Po kolei - Fred - 2015-05-16 21:09:03

Dziękuję. Nie było moją intencją aby kogokolwiek z kimkolwiek poróżnić. Odbiór wiersza bierze się też naszego wnętrza i naszych postaw. Zawsze może się trafić feministka, z tych, co to w 13 osób wkręcają żarówkę. To znaczy jedna wkręca, a pozostałych dwanaście stanowi grupę wsparcia. Nie widzę na razie grupy wsparcia, co rokuje optymistycznie. Dalsze dyskusje potoczą się normalnie. Smile


RE: Po kolei - ElaM - 2015-05-16 21:33:55

Rozumiem, ten wiersz jest o kolei...Ty jesteś zawiadowcą stacji...dziewczyna jest ze wschodu...może ucieka przed Putinem...a ja nie znam się na poezji i wszyscy są zadowoleni... Piękny wiersz,zabarwiony miłością do wschodu...subtelny i pełen wdzięku...lekki niczym dotyk anioła... Przepraszam,że ośmieliłam się wyrazić swoją opinię...feministka.