Dotykiem Wiatru - forum poezji amatorskiej.
"Demokracja" - Wersja do druku

+- Dotykiem Wiatru - forum poezji amatorskiej. (http://dotykiemwiatru.grd.pl)
+-- Dział: Poetica (/forum-5.html)
+--- Dział: Wiersze rymowane (/forum-14.html)
+--- Wątek: "Demokracja" (/thread-5267.html)



"Demokracja" - Arksi - 2015-01-21 17:42:29

Czemuż "demokracja" trwa
Aż do dzisiejszego dnia
Skoro na się wydała
Skazujące wyroki

Chyba tak jest dlatego
By oszukać biednego
Dać mu złudną nadzieję
Że może decydować

Więc ulega złym rządom
Fałszywym poglądom
I sianej propagandzie
Dokonując wyboru

Idzie tam gdzie zawieje
Chociaż burza i leje
Udręczony i ślepy
Prosty człowiek z nadzieją

Że będzie lepiej.


RE: "Demokracja" - Fred - 2015-01-27 11:10:27

Piszesz tak, jakbyś nie rozumiał sensu i znaczenia słowa "demokracja". Słowo to oznacza (z języka greckiego demos - lud, kratos - władza) po prostu władzę ludu. Przeciwieństwem demokracji mogą być rządy dyktatorskie, absolutyzm, tyrania. Powiedziano, że demokracja nie jest doskonałym rozwiązaniem, ale nic lepszego nikt jeszcze nie wymyślił. Rzecz w tym, by ta demokracja była realizowana zgodnie z ideą właśnie władzy ludu. O warsztacie utworu, przypadkowych rymach, nie wypowiadam się.


RE: "Demokracja" - member22 - 2015-01-27 16:16:37

Jakiś dziwny ten utwór. Ale mam trochę odmienne zdanie od Freda. Demokracja to rzeczywiście rządy ludu. Ale niektóre kraje były niestety zbyt długo pod okupacją i wykazują zupełny brak przygotowania do demokracji. Takim krajem jest na nieszczęście Polska, bo co tu mówić o demokracji kiedy panuje wyzysk i nietolerancja dla szeroko pojętej inności. Właśnie tego nauczyliśmy się pod zaborami i to o zgrozo próbujemy przenieść na czasy teraźniejsze. Dlatego czasem demokracja jest po prostu źle pojmowana i potrzeba mocnych rządów nawet pod przywództwem by wskazało ono właściwą drogę. Pozdrawiam


RE: "Demokracja" - Arksi - 2015-01-27 18:42:26

(2015-01-27 11:10:27)Fred napisał(a):  Piszesz tak, jakbyś nie rozumiał sensu i znaczenia słowa "demokracja".
To że jestem prostakiem, i mam małą wiedzę,
to jeszcze nie znaczy, że nie wiem o czym piszę Smile
(2015-01-27 11:10:27)Fred napisał(a):  Słowo to oznacza (z języka greckiego demos - lud, kratos - władza) po prostu władzę ludu.
Zawierając demokracją w cudzysłów, miałem namyśli;
co inni przez to słowo rozumieją, a nie co ono znaczy.
(2015-01-27 11:10:27)Fred napisał(a):  Powiedziano, że demokracja nie jest doskonałym rozwiązaniem, ale nic lepszego nikt jeszcze nie wymyślił.
Nie ufaj tym, co tak powiadają, albowiem próbują Cię wprowadzić w błąd Smile
(2015-01-27 11:10:27)Fred napisał(a):  Rzecz w tym, by ta demokracja była realizowana zgodnie z ideą właśnie władzy ludu.
Cóż z tego że „głos Ludu jest głosem Boga”
skoro Lud o tym nie wie, bo jest ślepy.
Ja też nie wiedziałem, że żyję w mroku,
dopóki nie ujrzałem światła.
(2015-01-27 11:10:27)Fred napisał(a):  O warsztacie utworu, przypadkowych rymach, nie wypowiadam się.
Smile
(2015-01-27 16:16:37)member22 napisał(a):  Dlatego czasem demokracja jest po prostu źle pojmowana i potrzeba mocnych rządów nawet pod przywództwem by wskazało ono właściwą drogę. Pozdrawiam
Jest taki ustrój, wymyślono go 2000 lat temu Smile
a może jeszcze wcześniej?
Lecz pytanie brzmi: Komu zależy,
aby ten ustrój nie ujrzał światła dziennego?